HTML5 czy Flash ?
Napisany przez Łukasz, 20 kwiecień 2012

Rozwój technologii internetowych polega na rozwijaniu istniejących narzędzi i wnoszeniu nowych rozwiązań wypierając czasami, powoli inne jak chociażby technologię Flash przez nowego HTML5, CSS3.


Czy Flash może czuć się zagrożony i zostać zastąpiony przez HTML5 ?
Aby na to odpowiedzieć, trzeba zrozumieć co przemawia za i przeciw za obiema technologiami i może zadecydować za stosowaniem jednej z nich.

 

W HTML 5 zastosowano nowe technologiczne rozwiązania, dzięki którym w HTML można tworzyć rzeczy, które do tej pory osiągalne były przede wszystkim w technologii Flash.

Do najbardziej użytecznych na pewno można powiedzieć o możliwości stosowania nowych elementów HTML  jak bezpośrednie załączanie video i audio na stronie internetowej, elementy canvas dające olbrzymie możliwości w tworzeniu efektów graficznych oraz animacyjnych i interaktywnych.

W artykule pisząc HTML5 mam na myśli i HTML5 i CSS3 jako całość, choć to dwie odrębne rzeczy, ale także CSS3 posiada nowości dzięki którym może konkurować z Flashem jeśli chodzi o efekty. Dodatkowo niezwykle istotną sprawą jest to, że te wszystkie elementy otrzymujemy jako standardowe i oficialne (W3C) elementy przeglądarek internetowych - czyli nie musimy instalować jakichkolwiek wtyczek (plugins), jak np.  Adobe Flash® czy Apple Quicktime® .

Dodatkowo wiele osób zainteresują inne możliwości HTML5 takie jak geolokalizacja – pobieranie informacji o położeniu użytkownika z sieci Wi-Fi lub GPS, a nie tylko adresu IP, korzystanie z aplikacji internetowych lokalnie nawet jeśli połączenie internetowe nie jest dostępne. Kolejny wielki plus to taki, że HTML jest językiem open source - możemy z niego korzystać za darmo, natomiast przy korzystaniu z technologii Flash wiąże się zakup drogiego narzędzia Adobe Flash.

Minusem, który na pewno bardzo spowalniał będzie stosowanie HTML5 to brak pełnego wsparcia w przeglądarkach internetowych szczególnie tych starszych, z których bardzo wiele osób korzysta i przez  dłuższy czas korzystać jeszcze będzie.  

HTML 5 rozwiązuje również wiele problemów z którymi borykał się od zawsze Flash, którego to zawartość była trudna w pozycjonowaniu w google, natomiast wstawianie takich elementów w HTML5 jak animacje, zdjęcia czy filmy, efekty 3D, prezentacja danych czy interaktywnych interfejsów, jako że są częścią struktury html strony, są w sposób naturalny pozycjonowane i widoczne w wyszukiwarkach.


Platforma multimedialna Flash jest obecna w sieci od ponad 15 lat, przez ten czas miliony stron zyskało na atrakcyjności poprzez animacje, bogatą grafike, interakcje z użytkownikiem. Ze statystyk wynika, że 98% komputerów osobistych na świecie ma zainstalowaną wtyczkę Flash.


Wraz z pojawieniem się języka HTML5 i jego szerokim wsparciem przez konsorcjum W3C, technologia Flash zyskała potężną konkurencję.  Koncern Adobe otwarcie wspiera rozwój standardu HTML5, doceniając potencjał tego rozwiązania. Przykładem może być program Adobe Edge, godne narzędzie do authoringu HTML5 i CSS3, które ułatwia tworzenie animacji HTML w środowisku graficznym.

Do rozwoju HTML5 oprócz implementacji standardu konieczne jest rozwinięcie właśnie takich zaawansowanych narzędzi do authoringu HTML5 i CSS3, dzięki którym dużo szybciej i wydajniej będzie można wykorzystać w pełni HTML5.   
 
Czym się broni Flash to zaawansowane efekty graficzne np. w grach i skomplikowanych aplikacjach. W Adobe Flash 11 wbudowano m.in. mechanizmy pozwalające tworzyć trójwymiarowe gry w przeglądarkach internetowych. Jednakże zaawansowane efekty graficzne mają swoją cenę.

Duże zapotrzebowanie na zasoby komputera, czy drenowanie baterii, były jednymi z głównych argumentów, jakimi Steve Jobs tłumaczył brak wsparcia dla tej technologii w sztandarowych produktach Apple’a (np. iPhone, iPad). Apple postanowił rozwijać HTML 5, widząc w nim przyszłość dla urządzeń przenośnych.


Argumenty w walce gigantów Apple i Microsoftu z Flashem są czesto nieadekwatne do rzeczywistości, również przez spory biznesowe. Czasem też wzajemnie wykorzystują swoje rozwiązania, jak choćby Google wykorzystuje Flasha w swoim Google Maps.  Poza tym Flash jest technologią, która jest niezależna od przeglądarki i wszędzie wyświetla się tak samo, a HTML5 należy testować na różnych platformach i przeglądarkach.
Przyszłość technologii Flash to aplikacje na urządzenia mobilne (AIR) oraz webowe bogate aplikacje i reklamy oraz aplikacje desktopowe.

Na niedawnej konferencji Web 2.0 Expo (Nowy Jork, USA), Brendan Eich (dyrektor techniczny firmy Mozilla i twórca języka JavaScript) stwierdził, że Flash nie oferuje obecnie niczego, co byłoby poza zasięgiem HTML5 i współistniejących standardów WWW, choć tak na prawdę obecny HTML5 wymaga jeszcze zmian aby dorównywał w każdym aspekcie z technologią Flash.

HTML5 zyskuje szerokie wsparcie od największych graczy na rynku IT. Facebook zachęca deweloperów do tworzenia aplikacji mobilnych bazujących na tym języku, które następnie byłyby udostępnianie dla użytkowników popularnego serwisu społecznościowwgo.

HTML5 jest wykorzystywany również przez Google do budowania nowej generacji Gmaila.  

Adobe ogłosiło także brak kontynuacji rozwoju Flasha na urządzenia mobilne. Flash Player 11.1 jest ostatnią wersją przeglądarkową wtyczki dla telefonów, palmtopów, smartfonów i innych.

Nie oznacza to że wersja przeglądarkowa zniknie całkiem. Po prostu nie będzie ona dalej rozwijana, jednak wersję 11 będzie można dalej instalować w telefonach.

Tak samo Microsoft w dziesiątej wersji Internet Explorera rezygnuje ze wspierania Flasha. Natomiast HTML5 w kontekście ostatnich wiadomości ma zapewnione wsparcie na urządzenia mobilne w przeglądarkach internetowych. Zatem kierunek rozwoju i zmian, który został nakreślony przez gigantów rynku IT, jest oczywisty.

Podsumowując w najbliższym czasie HTML5 będzie powoli wypierało wiele rozwiązań dotychczas tworzonych we Flash, jednak w niektórych wypadkach Flash dalej na pewno będzie stosowany jeszcze przez długi czas, ponieważ te dwie technologie wzajemnie się wykluczają i uzupełniają w tworzeniu rozwiązań webowych, przynajmniej jak na chwilę obecną, czyli można powiedzieć o pewnym komplementarnym podziale technologicznym, w którym wybór technologii zależy od faktycznego celu, któremu dane rozwiązanie ma służyć.

Z pewnością minie sporo ładnych lat zanim HTML5 będzie w stanie całkowicie wyprzeć technologię Flash. Jednak HTML5 jest przyszłością sieci i należy przygotować się na nowy standard.

 

Przykłady:

901.com

360langstrasse.sf.tv

vlog.it

mendo.nl

marcorosella.com

learnlakenona.com


« powrót


Blog firmowy


Znajdują się tutaj różne informacje dotyczące branży w której działamy, ale nie tylko. Czasem poważne, czasem z przymrużeniem oka - w zależności od nastroju piszącego.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się na jaki temat aktualnie dyskutujemy podczas pracy, to tutaj jest odpowiednie miejsce aby się o tym przekonać :)


Aktualności

TAiWPN UNIVERSITAS - nowa księgarnia internetowa z ebookami i książkami papierowymi
Uruchomiliśmy nową księgarnię internetową dla krakowskiego Towarzystwa Autorów i Wydawców... więcej »

2 miliony newsletterów!
Nasi klienci wysłali blisko 2 MILONY WIADOMOŚCI dzięki systemowi FreshMail! więcej »


Wszystkie aktualności

Zadzwoń do yellowteam 48 12 31 43 844


© 2002 - 2024

 YELLOWTEAM™ wszelkie prawa zastrzeżone